Čas zapomnění

15.2.17


Strhující a dojemný román o naději, že je možné přemoci smrt, ztrátu a zapomnění. Noah je chytrý čtyřletý chlapec, ale přesto je z něj jeho maminka Janie zoufalá. Její syn tvrdí, že jeho matkou je někdo jiný, na svůj věk má nepochopitelně rozsáhlé znalosti a nevysvětlitelný strach z vody. Po řádce specialistů, kteří si s Noahem nevědí rady, se Janie nakonec rozhodne navštívit dr. Andersona, odborníka na reinkarnaci a život před životem. Doktor Anderson dokončuje na toto téma knihu a v Noahovi vidí poslední důležitý kousek skládačky. Pátrání je zavede až před dveře ženy, jejíž syn se už sedm let pohřešuje…

Čas zapomnění
Sharon Guskin
Překladatel: Radovan Zítko
Nakladatel: Ikar
Rok vydání v originále: 2016
Rok vydání v ČR: 2016
Počet stran: 352
 

Knížka od autorky Sharon Guskin si ke mně našla cestu až na druhý pokus. Když jsem Čas zapomnění zahlédla prvně, knížka na mě působila nějak příliš esotericky a dál jsem se o ní nezajímala. Jenže to byla chyba. Až o nějakou dobu později jsem ji uviděla znovu a něco mi našeptávalo, ať jí věnuji pozornost. Přečetla jsem si anotaci a okamžitě jsem zbystřila. Doposud jsem knihu na takové téma nečetla, což ve mně vzbudilo nevídanou zvědavost...

Kniha se v samotném začátku rozjíždí pozvolna. Janie se na oslavu svých narozenin vydá do Trinidadu, kde potkává neznámého cizince. Stráví společně noc, ze které vzejde malý Noe.

Po skončení úvodní kapitoly jsem byla lehce v rozpacích, protože v jedné chvíli byla Janie na exotické dovolené a prásk, v další kapitole už měla čtyřletého syna. Spíše bych uvítala plynulejší přechod, ze kterého bude zřejmé, jak to je. Nicméně Noe je ve svých čtyřech letech velmi bystrý a vnímavý chlapec, přesto Janie jeho chování způsobuje nemalé vrásky na tváři. Neustálé se dožaduje, aby ho Janie vzala k jeho druhé mámě, slečny na hlídání po chvíli letí úprkem a ve školce jsou z chlapce zoufalé i paní učitelky.

Janie to nedá a snaží se najít odpověď na otázky na internetu. Přitom narazí na video, které se týká minulých životů. I když je vůči reinkarnaci skeptická, rozhodne se spojit s doktorem Andersonem...

Knížkou jsem byla nadšená. Nabízela zajímavý pohled nejen na zoufalou matku snažící se pomoci svému dítěti, nechyběl ani náhled do života lékaře. Každá kapitola měla tudíž svého vypravěče. Ze začátku knihy mě to nejdříve vadilo. Kapitola skončila zajímavě, já jsem samozřejmě chtěla vědět, jak to bude pokračovat, a v tom je tu pohled další osoby. Jenže když jsem se začetla i do této pasáže vyprávěné například doktorem, příběh mě ihned vtáhl a počáteční rozčarování bylo rychle pryč.

Dále jsem byla uchvácena úryvky z knihy Život před životem. Při čtení až mrazilo. Člověk má tak možnost zamyslet se, jestli na minulé on sám bude věřit či nikoliv. Můžu říct, že celkový dojem z knihy mě navnadil k tomu, abych si o této tématice přečetla něco více.

Jediný nedostatek vidím v tom, že přibližně ve třetině knihy si dokážete odvodit, jak kniha dopadne. Což je lehce škoda. Autorka tak mohla čtenáře držet ve větším napětí a očekávání.

I tak ale musím Času zapomnění pochválit, že se jedná o knihu, ve které se mísí více žánrů. Takže na své si přijde větší škála čtenářů. Od těch, kteří mají oblibu ve společenských románech, v thrillerech, až po ty, které zajímá esoteřično.

V případě, že nejste nadšencem posledního žánru, nemusíte se bát, že by vám autorka vnucovala nějaké názory. Naopak se mi právě líbilo, že doktor Anderson představoval stranu, která reinkarnaci obětovala svůj život, na straně druhé stáli nevěřící a skeptičtí rodiče dětí.

Takže za mě kniha stojí rozhodně za to. Odkryla mi zase něco nového, co stojí za pozornost a zvídavost. Neváhejte ani vy.

Mohlo by se vám líbit

4 komentářů

 1. Já tu knihu prostě potřebuji :-) Pěkná recenze :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, Míši :) Určitě se bude líbit :)

   Vymazat
 2. Po knize pokukuji, od doby co se objevila na pultech, nyní vím, že bych po ní měla "chňapnout" a přečíst si ji. Recenze mě hodně zaujala. Děkuji a krásný večer.
  Monika
  alias Mermaidka (z Koutku u dvou kočiček)

  OdpovědětVymazat
 3. Čas zapomnění jsem neustále oddalovala a oddalovala, musím se do něj už konečně pustit. :) Pěkná recenze! :)

  OdpovědětVymazat

Používá technologii služby Blogger.

Autorská práva

Obrázky a anotace ke knihám pocházejí ze serveru bux.cz, databazeknih.cz, nebo goodreads.cz. V případě, že u fotografií není uveden zdroj, jsou mojí vlastní tvorbou. Všechny recenze a ostatní příspěvky zveřejněné na blogu jsou taktéž mojí tvorbou, proto je, prosím, bez mého souhlasu nekopírujte.

Archiv blogu