Utrpení neviňátek

5.9.14


V městečku Port Arbello jako by se zastavil čas. Jako by se zastavil přesně před sto lety, kdy zdejší temný les prořízl smrtelný výkřik dítěte, který však nezaslechl nikdo z místních, pouze jeho otec. A ten zoufalému děvčátku nepomohl, protože jeho utrpení sám způsobil. V zájmu zachování rodinné cti zvolil pachatel dobrovolnou smrt a hrůzný zločin zůstal nevysvětlen.
O sto let později se ve starobylém sídle rodiny Congerových začnou dít podivné věci. Malou Sarah potká neštěstí, po němž oněmí a musí začít chodit do školy pro duševně postižené. Ze dne na den přestane důvěřovat matce, začne se bát otce a zcela se upne k sestře Elizabeth. Ta jediná ji chápe, ta jediná ví, co potkalo malou sestru, ale mlčí. Sama totiž prochází podivnou proměnou, které nedokáže zabránit. Jako by ji cosi stále táhlo do lesa, který mají obě sestry zapovězený…
V poklidném Port Arbellu se čas s trhnutím pohnul napřed. Ubírá se však stále stejnou cestou: už zase se v něm ztrácejí děti.

Utrpení neviňátek
John Saul
Překladatel: Roman Lipčík
Nakladatel: Domino
Rok vydání v originále: 1977
Rok vydání v ČR: 2011
Počet stran: 312
Autor:
Autorem hororového kousku Utrpení neviňátek je americký spisovatel John Saul, kterého řadíme k předním představitelům klasického hororu. Utrpení neviňátek je jeho prvotinou, jež vyšla v roce 1977. Od té doby se jeho tvorba rozšířila o několik dalších titulů.

Můj názor:
Tahle kniha pro mne byla prvním čteným hororovým zážitkem a musím říct, že pan Saul si mě získal a otevřel mi dveře k dalšímu žánru. Dříve jsem se upínala jen ke společenským románům a romantickým knížkám, ale poslední dobou se snažím vybírat si knihy i z jiných žánrů, abych si rozšířila čtenářské obzory. Člověk má tak spoustu možností a dokáže ho to více naplnit.

Příběh je rozdělen do tří časových rovin – před sto lety, před patnácti lety a současnosti. Avšak největší prostor je věnován pasáži „před patnácti lety“.

V úvodní části je děj zasazen do městečka Port Arbello, kde se setkáváme s původními obyvateli, a to rodinou Congerových. Congerovi byla rodina velmi bohatá. K jejich velkému pozemku patřil i přilehlý les, který všichni kolem vnímali jako nebezpečný a tajemný, proto se mu raději snažili všichni vyhýbat. Jednoho dne se malá Beth Congerová procházela po poli a spatřila bílého králíka, kterého chtěla chytit. Jenže králík se vydal směrem k lesu a Beth se vydala za ním… Králík se jí náhle ztratil z obzoru a ona jen spatřila muže. Muž byl opilý, zanedbaný, v očích hněv. Přesto všechno jí přišel povědomý, připomínal jí někoho ze svých blízkých, avšak jeho podivné chování nepoznávala. Muž kolem dívenky ovinul svoji silnou paži, zmocnila se ho podivná síla, běs a malou Beth začal silně tlouci, znásilnil ji a potom všem ji zardousil. Mrtvé tělo jeho dcerky vhodil do nevelké škvíry v útesu. Po dokonání zvěrstva se muž vrátil s mrtvolou bílého králíka do svého domu, kde jej v pracovně nechal ležet a sám se rozhodl skoncovat se svým životem skokem z útesu.

Poté se děj dostává do druhé časové roviny, kde stejné sídlo obývá další generace Congerových, manželé Rose a Jack a jejich dvě dcery, starší Elizabeth a mladší Sarah. Jen s tím rozdílem, že rodina nedisponuje již takovým bohatstvím jako v minulosti, navíc je jejich rod spojován s legendou.

Rodina není příliš idylická. Manželé mají problémy, jejich vztah je oslaben nedávnou událostí, která se přihodila mezi Jackem a Sarah v lese. Jenže otec rodiny si nedokáže vzpomenout, co přesně se toho dne stalo. Ale na Sarah se to podepsalo a zanechalo hluboké šrámy. Od té doby nemluví, stala se z ní osoba trpící schizofrenií. Jediná osoba, která dokáže Sarah porozumět, je její sestra Elizabeth. Rodiče jsou své starší dceři velmi vděční, že je tak starostlivá, ohleduplná a chápající. I když jí samotné tolik pozornosti věnováno není, a to právě díky Sarah.

Celé město začíná být na nohou ve chvíli, když se v Port Arbello začnou ztrácet děti. Kdo však může mít takový hrůzný čin na svědomí?!

Všechny hlavní postavy, které nás příběhem provázejí, jsou propracovány. Každá vlastnost, každá neřest má v ději své místo a tím nám pomohou jednotlivým postavám lépe porozumět. I když jisté činy se pochopit nedají. Nechci říkat, se kterou postavou jsem sympatizovala, jelikož tím bych dost mohla prozradit, a spoilerovat nechci.

V jistých pasážích jsem byla zhnusená, co všechno se tam dělo. Ale co se dá očekávat od hororů?! Tam asi nějaká krev stříkat musí. Přesto ta „hororová část“ propukla až za polovinou knihy, kdy se to začalo pořádně rozjíždět a člověk se nestačil divit s rukou u pusy. První polovina mi spíše přišla taková pozvolná. Ale přesto se Johnu Saulovi podařilo ve mně vyvolat nadšení a chuť, abych si od něj přečetla další knihy. Utrpení neviňátek mohu doporučit všem nadšencům hororových kousků, ale i těm, kteří hledají nový žánr a horor ještě neokusili. Litovat jistě nebudete.

Mohlo by se vám líbit

0 komentářů

Používá technologii služby Blogger.

Autorská práva

Obrázky a anotace ke knihám pocházejí ze serveru bux.cz, databazeknih.cz, nebo goodreads.cz. V případě, že u fotografií není uveden zdroj, jsou mojí vlastní tvorbou. Všechny recenze a ostatní příspěvky zveřejněné na blogu jsou taktéž mojí tvorbou, proto je, prosím, bez mého souhlasu nekopírujte.

Archiv blogu