Dallas 63

2.8.14


Dne 23. listopadu 1962 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stály by ty důsledky za to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století – pryč ze světa i-podů a mobilních telefonů do světa Jamese Deana a obrovských bouráků až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže...
Jake Epping je pětatřicetiletý učitel angličtiny na střední škole v Lisabon Falls, stát Maine, který si přivydělává učením v jednom vzdělávacím programu pro dospělé. Netrvá dlouho a Jake dostane od jednoho ze studentů slohovou práci – pochmurný, drásavý příběh vyprávěný v první osobě o jisté noci před padesáti lety, kdy se otec Harryho Dunninga vrátil domů a kladivem zabil svou matku, sestru a bratra – a přítel Al, který vede místní bistro, Jakeovi prozradí tajemství: jeho skladiště je portálem do roku 1958. Vyšle Jakea na šílenou – a šíleně nemožnou – misi, při které se má pokusit zabránit vraždě Kennedyho. A tak začne Jakeův nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, JFK, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života – života, který porušuje všechna běžná pravidla času.
King svou neobyčejnou sugestivní mocí spřádá reálie a kulturu jiné doby do příběhu, který čtenáře pohltí eskalujícím napětím.
Kniha patří k vynikajícím románům typu CO KDYBY? Kombinuje to nejlepší Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.
Stephen King
Překladatel: Linda Bartošková
Nakladatel: Beta - Dobrovský
Rok vydání v originále: 2011
Rok vydání v ČR: 2012
Počet stran: 736

Důvodem, proč jsem si zakoupila knihu Dallas 63, bylo jeho samotné téma, a to cestování časem a především možná záchrana tehdejšího prezidenta Spojených států Kennedyho před atentátem. Téma Kennedy mě velmi zajímalo. Viděla jsem několik dokumentů, ale jeden z nich mě nadchl nejvíce, avšak od té doby na něj nemůžu nikde natrefit, což mě mrzí.

Popisovala se v něm jeho kariéra, volební období a také průběh vraždy na jeho osobu. V době, kdy projížděl Dallasem, trpěl velkými problémy s páteří, proto mu v těch dnech zdobila tělo nějaká konstrukce, která páteř měla zpevnit. Při prvním výstřelu atentátník minul, další proletěl skrze JFK. Ale kdyby nebyl zpevněn nějakou výztuží, byla by možnost se po druhém výstřelu skrčit a tím by třetí výstřel nemusel být zásadní, konečný. Přece jenom, když se něčeho lekneme, něco nás zasáhne, máme tendenci se krčit, a zakrývat si hlavu. Ale to jsou jen samá možná, kdyby…

Proto jsem se rozhodla, že si knihu musím pořídit. A Johna Fitzgeralda Kennedyho nechám ožít společně s Jakem Eppingem.

Kniha má neuvěřitelnou obálku, která přesně vystihuje to, co čtenář může najít uvnitř knihy. Tvář JFK rozdělená na polovinu. Jedna znázorňuje Johna, který zemřel 22.11.1963, druhá polovina v nás nechává ožívat pocit, že jej můžeme společně s hlavním hrdinou zachránit.

Příběhem nás po celou dobu provází Jake Epping, muž ve středních letech učící angličtinu na střední škole v Lisbon Falls. Přivydělává si však také učením dospělých studentů. Když Jake svým studentům zadá vypracovat esej na téma „Den, který mi změnil život“, práce jednoho ze studentů (Harryho Dunninga) ho zasáhne natolik, že i Jake, který téměř vždy dokázal své emoce udržet na uzdě, se rozpláče.

O nějaký čas později se Jake od svého přítele Ala Templetona vlastnícího bistro dozví, že jeho skladiště je portálem do roku 1958. Vysílá tak Jakea na misi do minulosti, aby změnil dějiny. Přesněji den, kdy zazněly tři výstřely na prezidenta JFK. Samotný Al už výpravu podniknout nemůže, jelikož onemocněl rakovinou plic. Každá návštěva minulosti, ať je jakkoli dlouhá, ve skutečném světě trvá vždy jen dvě minuty. Proto se Jake podivoval, že nedávno viděl Ala zdravého jako rybičku a o pár dní mu chybí zuby, ztratil na váze, zešedivěly mu vlasy…

"Minulost je tvrdošíjná. Nechce se nechat změnit."

Jake tedy nenechá umírajícího muže nést tohle těžké břímě a rozhodne se do Dávnolandu vypravit…

Jeden z mnoha důvodů, proč se mi kniha zamlouvá, je ten, že se panu Kingovi podařilo, aby si každý typ čtenáře přišel na své. Od humoru, cestování časem, napětí, politiky, historii až po milostná vzplanutí.

Čím více jsem se přibližovala posledním stránkám, nemohla jsem se odpoutat. Zažila jsem pocit, jako bych v Dallasu byla také, cítila to davové šílenství ohledně projíždějícího prezidenta, strach, co bude následovat. Ještě teď jsem plná dojmů a zážitků. Po dočtení Dallasu 63 jsem nezačala hned se čtením další knihy, ale sledovala jsem videa o JFK, Lee Oswaldu a všemožných konspiračních teoriích. A myslím, že kniha, která ve čtenáři dokáže vyvolat takovou zvídavost, musí být dobrá!

100% pravdu se asi nikdy nedozvíme, ale můžeme nechat minulost ožít, vrátit se na to místo a to díky S. Kingovi. Kdo nečetl a tohle ho zajímá, ať neváhá. Jedině doporučuji.

Mohlo by se vám líbit

0 komentářů

Používá technologii služby Blogger.

Autorská práva

Obrázky a anotace ke knihám pocházejí ze serveru bux.cz, databazeknih.cz, nebo goodreads.cz. V případě, že u fotografií není uveden zdroj, jsou mojí vlastní tvorbou. Všechny recenze a ostatní příspěvky zveřejněné na blogu jsou taktéž mojí tvorbou, proto je, prosím, bez mého souhlasu nekopírujte.

Archiv blogu